GÓRA

Słodkie życie w Pogodnej – Recenzja

Od dobrej powieści popularnej dla kobiet oczekuje się, by niosła pocieszenie, by oczarowywała życiem bohaterów, którzy choć czasem popadają w niełaskę losu, pokonują problemy i w końcu odnajdują swoje szczęście. W dobrych powieściach popularnych poszukujemy ludzi takich jak my, albo takich, jakimi chcielibyśmy się widzieć. „Sklepik z Niespodzianką. Bogusia” Katarzyny Michalak to dopiero początek opowieści, choć już tak wiele się w niej wydarza, to powieść, która spełnia wszystkie oczekiwania czytelniczek i daje im jeszcze wiele więcej niż oczekują…

Książka Katarzyny Michalak sprzyja modzie na teksty napisane dla kobiet, w których gloryfikuje się życie na prowincji, przeciwstawiając go bezduszności i zabieganiu egzystencji w wielkich miastach. Pojawia się powrót do zapomnianych już przez niektórych wartości, miłości łączącej dzieci i rodziców, gospodarności kobiet, które potrafią wyczarować w kuchni cuda, które uwielbiają bibeloty, stare przedmioty, są mocno przywiązane do tradycji i rodziny w ogóle. W powieści pojawiają się wymyślne przepisy na słodkości, które każda z nas może wykorzystać i które z pewnością będą się kojarzyć z czytaniem książki. Jej wspomnienie budzą także zapachy, które w tekście są przywoływane wielokrotnie, są to wonie wydobywające się z filiżanek napełnionych herbatą w przeróżnych smakach, kawą lub czekoladą również mieszaną z innymi smakołykami. Nie można tu także nie wspomnieć o zapachach starych strychów, odsyłających nas do przeszłości i tradycji, wykrochmalonych obrusów, łąk, lasu i zwierząt. Sądzę, że to stanowi o największej wartości „Sklepiku z Niespodzianką. Bogusi”. Ta powieść działa na wszystkie zmysły, podczas czytania odczuwa się ją całą sobą. Po jej odłożeniu, chciałoby się zaprosić swoje przyjaciółki do wysprzątanego, pachnącego domu, położyć na stoliczku bielutki obrusik, upiec sernik, zaparzyć aromatyczną kawę i gawędzić z nimi cały wieczór.

Specyficzny nastrój tej książki tworzy z pewnością nieustanne wskazywanie na znaczenie kobiecej przyjaźni. Pokrzepiające jest czytanie o tym, że kobiety różnych pokoleń spotykają się na pogawędki, wspólnie pieką, gotują, przychodzą do swoich domów i wszędzie czują się dobrze, co zaś najistotniejsze – są dla siebie życzliwe i sobie pomagają. Obecność tych kobiet – Bogusi, Adeli, Lidki i Stasi – sprawia, że nawet gdy pojawiają się jakieś problemy, wiemy, że one sobie z nimi poradzą, wspólnymi siłami są w stanie zrobić wszystko.

„Sklepik z Niespodzianką. Bogusia” jest pierwszym tytułem z serii „Sklepik z Niespodzianką”, przedstawia losy Bogusi, głównej bohaterki tomu, kobiety dwudziestosześcioletniej, która powróciła do Polski po dwóch latach spędzonych w Holandii. Miała wrócić do Warszawy, ale gdzieś pomiędzy Kołobrzegiem a Koszalinem napotkała na swej drodze miasteczko o słonecznej nazwie – Pogodna. Zauroczona tym miejscem i starą, stylową kamienicą, postanowiła założyć sklepik z różnościami. Szybko rozrósł się on do sklepu połączonego z kawiarenką, w której podawano słodkości i aromatyczne napoje – głównie czekoladę. W miasteczku Bogusia zaprzyjaźniła się z Adelą, Lidką i Stasią, przeżyła zawody miłosne, ale przede wszystkim odnalazła miejsce, romantyczne jak ona sama, w którym chciałaby spędzić życie.

Katarzyna Michalak nie byłaby zatem sobą, gdyby zabrakło w jej powieści zwierząt, mężczyzn i słodkości. Bohaterki pomagają przede wszystkim nieszczęśliwym czworonogom. Los zwierząt droższy im jest czasem niż miłosne zobowiązania. Nie ma się czemu dziwić, bowiem mężczyźni na tle niewiast wypadają blado, są obłudni i opryskliwi, popadają w depresję, zrzucając wszystkie obowiązki na kobiece barki lub po prostu uciekają. Te męskie niedyspozycje bohaterki rekompensują sobie spotkaniami z przyjaciółkami przy czekoladzie i oczarowujących wypiekach.

„Sklepik z Niespodzianką. Bogusia” przyciąga ciepłem, które emanuje z wnętrza kobiet, z mieszkania i sklepiku Bogusi, jej rodzinnego domu i rodziców, filiżanek z czekoladą i przed momentem upieczonego sernika. Odczuwanie tego ciepła, potęguje umiłowanie tradycji, historii rodowych i opowieści, pojawianie się bibelotów, pamiątek rodzinnych i prostego życia na prowincji oraz przyjaźni, która pozwala przetrwać nawet najdramatyczniejsze chwile w życiu.

Zobacz zapowiedź książki:

Katarzyna Michalak, “Sklepik z Niespodzianką. Bogusia”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2011, 320 stron.

Zachęcam do czytania bloga Katarzyny Michalak.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz