GÓRA

Ludzie-wizjopleksy

tvcialo2 Jeff Noon zachwyca. „TV Ciał0” fascynuje od pierwszych stron. Nie czytałam dawno książki, która tak silnie oddziaływałyby na wszystkie zmysły, która tak trafnie pokazywałaby, co dzieje się z ludźmi XXI wieku i jak może wyglądać nasza przyszłość. Czytając tę powieść, odbiorca zaczyna czuć się jak przekaźnik. Uświadamia sobie, ile jest wokół niego elektronicznych gadżetów. Zostaliśmy zainfekowani. TV Ciał0, ciało-wizjopleks to nasza przyszłość.

Futurystyczny Londyn przedstawiony w „TV Ciał0” to pesymistyczna wizja tego, co może się stać z ludzkim światem. Dzięki niezwykle sugestywnemu obrazowaniu, poszatkowaniu języka, nadawaniu mu często lirycznego stylu, Jeff Noon wprowadza czytelnika w przestrzeń, w której żyją ludzie „uzależnieni od cyfrowej działki”, sprawdzający nieustannie dzienne odsłony wizerunku, w neurotyczny sposób troszczący się o jego status. Są to ludzie, których ciała zaczynają funkcjonować jak odbiorniki, anteny. Nieustannie zbierają z powietrza jakieś fale, medialne przekazy, dźwięki i sygnały. Wielu z nich żyje we własnej telenoweli i mówi „zremiksowanymi słowami pożyczonymi z dialogów i scen oglądanych przez wiele lat na wizjopleksie”. Mimo tak dużego postępu technicznego, nikt w tym świecie nie jest szczęśliwy. W jego centrum znajdują się Kopuły Rozkoszy, będące pewną odmianą reality show. Ludzie patrząc na zamknięte w nich osoby, mogą obserwować wszystkie ich uczucia i emocje, mogą dowiedzieć się, jakie są ich najbardziej skrywane tajemnice. Zwykle też bywa tak, że mieszkający w Kopułach szybko tracą kontakt z rzeczywistością, ulegają różnym psychicznym chorobom lub po prostu popełniają samobójstwo. Zahipnotyzowani widzowie tylko czekają na takie dramaty. Karmią się nimi, one dodają im siły. Czy ta rzeczywistość nie przypomina tej, w której żyjemy?

Główną bohaterką powieści jest Nola Blue, wspominana kobieta-wizjopleks. To piosenkarka wykreowana przez swojego menedżera. Szybko pojęła jak w sztucznym i zakłamanym świecie przyszło jej funkcjonować. Sama spostrzegła, że była to rzeczywistość, w której ludzie są „bardziej teoretyczni niż ludzcy”. Wszyscy mają jakieś maski, nieustannie się modyfikują, przechodząc operacje plastyczne. Dbają o swoje statusy wizerunku, ponieważ nikt nie lubi i nie ceni tych, którzy są na dnie. Nola Blue stała się przekaźnikiem informacji. Należała do grona zainfekowanych, tak podobnych do wielu ludzi żyjących we współczesnym świecie.

Jeff Noon dzięki powieściowemu stylowi, poszatkowanemu tekstowi, czasem poetyckiemu, wypełnionemu tajemniczymi kodami i wyrazami dźwiękonaśladowczymi sprawił, że opisywane przez niego obrazy są tak wyraźne, intrygujące i hipnotyzujące. „TV Ciał0” zatem przede wszystkim porywa opisami świata, który trochę przypomina nam świat współczesny i który przez to przeraża czytelnika. Jest to pesymistyczne proroctwo, które wydaje się prawdziwe, ale nikt z nas nie chce, by się spełniło.

„TV Ciał0” jest powieścią, którą „czyta” się wszystkimi zmysłami, wstrząsa człowiekiem, przestrzegając go przed tym, co może się wydarzyć, kiedy wirtualny świat stanie się realną rzeczywistością. Jeff Noon hipnotyzuje, intryguje i zatrważa. Jeśli nie chcesz stać się jedynie numerkiem w rankingu, przekaźnikiem informacji i duchem człowieka „uzależnionym od cyfrowej działki”, koniecznie przeczytaj tę książkę.

Jeff Noon, TV Ciał0, Wydawnictwo Mag, Warszawa 2014. Tytuł oryginalny: Channel SK1N. Przekład: Wojciech Próchniewicz. Seria: Uczta Wyobraźni. ISBN: 978-83-7480-411-0. 208 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz