GÓRA

Kulisy życia kulturalnego Polski lat sześćdziesiątych

Seks, sztuka i alkoholPrzyjęcia, party, dansingi, domówki, wesela, wyjazdy wakacyjne w Polsce i poza jej granice gromadziły wielu znanych ludzi. W Warszawie, Krakowie, Łodzi i innych miastach znajdowały się miejsca, w których w latach sześćdziesiątych XX wieku bywać wypadało i należało. Aktorzy i przedstawiciele innych dziedzin artystycznych otrzymywali angaż do filmu lub po prostu proponowano im pracę podczas imprez mocno zakrapianych alkoholem. Z pewnością także takie spotkania towarzyskie były jedyną odskocznią od szarego i monotonnego życia PRL-u. Andrzej Klim w swej książce „Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60.” nie pisze tylko o romansach i skandalach. Zabawia czytelnika wspaniałymi opowieściami o tym, co działo się za kulisami życia kulturalnego ówczesnej Polski.

Zwykle spotkania towarzyskie traktowane są jak coś przelotnego i niewiele znaczącego. Zabawa trwa krótko, a później wracać trzeba do normalnego życia. W Polsce lat sześćdziesiątych poprzedniego stulecia wszelkie z przyjęć i rozrywek miały niekiedy większe znaczenie niż zajęcia zawodowe. Niektórzy nie mogli w ogóle pracować, ponieważ ich mieszkania znajdowały się blisko popularnych restauracji. Po ich zamknięciu, pijane towarzystwo przemieszczało się do najbliżej mieszkających artystów. W ten sposób powstawały grupy, w przestrzeni których podjęto wiele zawodowych decyzji i które stawały się inspiracją do pisania piosenek, wierszy czy powieści. Znane z tekstów Marka Hłaski pijalnie i restauracje istniały naprawdę. Beata Tyszkiewicz przyznała, iż bardzo szybko pojęła, jak wielką wartość miały te spotkania i jakie miała szczęście, że mogła się przysłuchiwać osobom biorącym w nich udział.

Seks, sztuka i alkohol MojaNie odbierałabym książki Andrzeja Klima jako sensacyjnej, przepełnionej skandalami opowieści o przedstawicielach artystycznego świata PRL-u. Seks i alkohol pojawiający się w tytule, co prawda zajmowały ważne miejsce w życiu towarzyskim gwiazd ówczesnej Polski, ale w książce nie są najważniejsze. „Seks, sztuka i alkohol” to znakomita prezentacja życia towarzyskiego aktorów, piosenkarzy, literatów i innych ludzi żyjących w latach sześćdziesiątych XX wieku oraz sposobów spędzania przez nich czasu wolnego. To także świetnie napisana książka, która przepełniona jest anegdotami i intrygującymi historiami, które sprawiają ogromną radość z czytania. Znajdziecie w niej, jak twierdzi autor, wiadomości i ciekawostki, które wyłuskał z opracowań, dzienników, pamiętników, wspomnień odnoszących się do interesujących go czasów, a dotyczących często innych zagadnień. Andrzej Klim, historyk sztuki, archiwista i dziennikarz, porównuje siebie do archeologa, który pracuje na przebadanym już terenie. Nie lada sztuką jest w takiej sytuacji przedstawić czytelnikowi coś interesującego. Autorowi „Seksu, sztuki i alkoholu” to się udało!

„Seks, sztuka i alkohol” Andrzeja Klima to książka, która bawi, szokuje i intryguje. Przede wszystkim jednak dostarcza czytelnikowi dużą porcję wiedzy na temat obyczajowości i codziennego życia znanych ludzi, którzy żyli w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wszystko to zaś podano w lekkostrawnej formie, przynoszącej wiele przyjemności z czytania.

Andrzej Klim, Seks, sztuka i alkohol. Życie towarzyskie lat 60., Dom Wydawniczy PWN, Warszawa 2013. ISBN: 978-83-7705-454-3. 216 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz