GÓRA

Hoduj marchewki i pozbądź się kija!

Paradoks Szympansa Szympans to emocjonalna maszyna, która może stać się źródłem zarówno destrukcyjnych, jak i konstruktywnych myśli, uczuć oraz działań. Tak bohatera swej książki, „Paradoks Szympansa. Przełomowy program zarządzania umysłem”, przedstawił profesor Steve Peters. Początkowo porównanie emocjonalnej sfery ludzkiego istnienia do szympansa nieco mnie śmieszyło. Jednak po przeczytaniu tej książki, wszystko stało się jasne. Kiedy zwizualizowałam sobie jego postać istniejącą w moim umyśle, przekonałam się, jak trafne jest wskazanie Paradoksu Szympansa.

Szympans siedzi w umyśle każdego człowieka. Działa niezależnie od niego. Czasem potrafi być naszym przyjacielem, czasem – wrogiem. Na tym polega przedstawiany przez profesora Petersa paradoks. Ten doświadczony psychiatra i wybitny naukowiec w wielu dziedzinach zaprezentował w swym poradniku własną teorię, którą może zastosować każdy. O jej skuteczności przekonali się brytyjscy sportowcy. Teraz i ja mogłam ocenić jej przydatność w codziennym życiu.

Kiedy czytałam „Paradoks Szympansa…”, stwierdziłam, że robię wszystko na przekór temu, by osiągnąć sukces i szczęście. Jednak wystarczyło kilka dni z tą książką, bym mniej się stresowała i potrafiła lepiej zorganizować swoje życie. Nie myślcie jednak, że profesor Peters opisał cudowne sposoby na osiągnięcie sukcesu, szczęścia, bezpieczeństwa i poprawienie jakości życia. Tak się nie stało. Autor „Paradoksu Szympansa” sprowadza na ziemię. Każe zastanowić się nad swoimi działaniami, marzeniami i celami, by jak najbardziej racjonalnie ocenić swoje możliwości. Niczego nie da się osiągnąć bez ciężkiej pracy i dawania z siebie wszystkiego, co tylko jest możliwe. Profesor Peters pokazuje, że można wychować własnego Szympansa, tak by być szczęśliwym w każdej sytuacji swojego życia, nawet jeśli poniosło się porażkę.

Mój Paradoks Szympansa Wartością „Paradoksu Szympansa…” jest to, że otwiera oczy na problemy, których się nie dostrzega, a które sprawiają, że marnujemy swoje życie, nie potrafimy osiągnąć sukcesu, nie jesteśmy szczęśliwi, nie radzimy sobie ze stresem i nie czujemy się bezpieczni. Szczęście i sukces są w zasięgu ręki. Potrzebne są nam tylko – dobry plan, motywacja do jego realizacji, wytrwałość i dyscyplina w wypełnianiu kolejnych z zawartych w nim punktów. Profesor Peters stworzył przystępny dla każdego czytelnika poradnik, który nie jest nudną tyradą lub wykładem naukowym. Odnajdzie on w nim niezwykle obrazowe opisy błędów, które popełnia i rady, jak ich unikać, stając się zadowolonym ze swego życia człowiekiem.

„Paradoks Szympansa” profesora Petersa motywuje do działania. Zmienia życie, nie dzięki cudownym sposobom, ale dzięki racjonalnemu przyjrzeniu się swoim możliwościom. Nikt nie musi zachęcać człowieka do działania. Metoda kija i marchewki właśnie się zdezaktualizowała. Profesor Peters przekonuje, że sami możemy hodować marchewki i pozbyć się kija, by wreszcie stać się tym, kim zawsze chcieliśmy być!

Steve Peters, Paradoks Szympansa. Przełomowy program zarządzania umysłem, Edgard, Warszawa 2013. Seria wydawnicza: Samo Sedno. Tytuł oryginalny: The Chimp paradox. The mind management programme for confidence, success and happiness. Tłumacz: Michał Konewka. ISBN: 978-83-7788-318-1. 304 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz