GÓRA

Zaproszenie na stację „Tuwimowo”!

Tuwimowo okładka

Jest ktoś taki, kto by nie słyszał „Lokomotywy” Juliana Tuwima czy jego „Okularów”? Wszyscy zachwycamy się dobrym humorem twórcy i jego niezwykłą sprawnością w manipulowaniu językiem polskim. Wszyscy też powinniśmy sięgnąć po „Tuwimowo”, zbiór wierszyków współczesnych rymotwórców, którzy doceniając poezję Tuwima, zostali nią zainspirowani do napisania własnych tekstów.

 

„Tuwimowo”, według pomysłu Kaliny Jerzykowskiej, jest zatem zbiorem humorystycznych i pomysłowych wierszyków, w których kontynuowana jest stylistyka wierszy Tuwima. Wszystkim znana „Lokomotywa” stała się inspiracją dla Pawła Beręsewicza do napisania „Na peronie”, dla Wandy Chotomskiej do stworzenia „Wiersza o piwie i lokomotywie”, zaś dla Izabelli Klebańskiej do napisania liryka – „Pociąg do muzyki”. Marcin Brykczyński doceniając „Przy okrągłym stole”, napisał „Rower”. Na podstawie „Figielka” Tuwima, Joanna Papuzińska napisała własny „Figielek zoologiczny”. Kalina Jerzykowska napisała „Wielkie halo!”, inspirując się „Ptasim radiem”, zaś Natalia Usenko stworzyła „Kolację” na cześć „Spóźnionego słowika”. Maciej Robert napisał „Pieska” do czego zainspirował go „Kotek” Tuwima. Z kolei Barbara Stenka, wykorzystując sposób obrazowania zawarty w liryku „W aeroplanie”, napisała własny wiersz, „Na byku”. „Słoń Trąbalski” oraz inni bohaterowie Tuwimowych wierszy pojawili się w „Śnie słonia” Andrzeja Strąka. Michał Rusinek z właściwym sobie humorem przedstawił uwspółcześnioną wersję „Okularów”. Rafał Witek stworzył list Grzesia kłamczucha, zaś Agnieszka Frączek pokazała wszystkim dzieciom, że ów głupi Gabryś wcale nie był taki głupi, jakby się to mogło początkowo wydawać. Kazimierz Szymeczko zaprasza do poznawania kolejnych przygód Pana Maluśkiewicza, a Paweł Wakuła – „Abecadła”. „Pstryk!” zainspirował Lucynę Skompską do napisania wiersza „Klik!”, zaś Kalina Jerzykowska, w kolejnym ze swoich liryków, pochyliła się „Nad Tuwimem” i pokazała, jak dobrze to znany jest nam poeta.

Tuwimowo RusinekZbiór wierszy zebrany w „Tuwimowie”, motywuje i małych czytelników do tworzenia własnych rymowanek oraz prac plastycznych, w których można wykorzystać pomysły Tuwima. Inspiracją staną się z pewnością także wprowadzające w pozytywny nastrój ilustracje Magdaleny Kozieł-Nowak. Książka ta staje się zatem doskonałą zabawą dla małych i dużych czytelników, co zaowocuje z pewnością sięganiem po twórczość poety i zachowaniem jej w pamięci wielu pokoleń Polaków.

„Tuwimowo” zaprasza zatem do zabawy z poezją i to poezją najwyższych lotów. Trudno bowiem znaleźć drugiego takiego twórcę, który potrafiłby dorównać Tuwimowi humorem, pomysłowością i sprawnością w posługiwaniu się językiem polskim.

Tuwimowo fragment

Paweł Beręsewicz, Wanda Chotomska, Marcin Brykczyński, Izabella Klebańska, Joanna Papuzińska, Kalina Jerzykowska, Natalia Usenko, Maciej Robert, Barbara stenka, Andrzej Strąk, Michał Rusinek, Rafał Witek, Agnieszka Frączek, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła, Lucyna Skompska, Kalina Jerzykowska, Tuwimowo, Literatura, Łódź 2013. Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak. ISBN: 978-83-7672-230-6. 64 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Komentarze (1)

  • muszę poszukać w empiku – bo Tuwima uwielbiam mimo wielu lat

    Odpowiedz

Napisz komentarz