GÓRA

Wzruszająca powieść pisarki, która o psychice młodych ludzi wie wszystko

Kiedy czyta się teksty Barbary Kosmowskiej, można zauważyć, że młodzi bohaterowie, najczęściej główni, są rozważniejsi i mądrzejsi od swoich rodziców. Tak było i w „Pozłacanej rybce”. Jest to powieść o problemach nastolatków, którzy czasem mają ich więcej od innych i potrafią sobie z nimi radzić lepiej niż dorośli.

Zakochana w „Bubie”, sięgnęłam po „Pozłacaną rybkę” z przyjemnością. Byłam przekonana, że dowiem się z niej więcej o nastolatkach niż z jakiejkolwiek książki psychologicznej czy pedagogicznej. Nie myliłam się. Barbara Kosmowska główną bohaterkę, Alicję, postawiła przed wieloma istotnymi problemami – pierwszą miłością, trudną przyjaźnią, rozwodem rodziców i brakiem zainteresowania ze strony mamy, próbą zaakceptowania nowej ukochanej ojca i wreszcie, śmiertelną chorobą przybranego brata. Pisarka nie pokazała, jak w cudowny sposób przezwyciężyć te próby. Dokonała głębokiej analizy psychologicznej bohaterów, nazwała i scharakteryzowała ich przeżycia, nawet te, które i z oczu czytelnika wyciskały łzy. „Pozłacana rybka” jest głęboką powieścią psychologiczną. Dla wielu młodych ludzi książka ta nie będzie łatwa do przeczytania. Nie często można spotkać się w literaturze młodzieżowej choćby z tak pięknymi, metaforycznymi opisami śmierci i żałoby. Sądzę, że wątek dotyczący choroby Fryderyka został wypracowany najlepiej i przedstawiony najpiękniej.

Życie głównej bohaterki i jej najbliższych pokazywane jest czytelnikowi z różnych perspektyw. Na problemy Alicji oraz jej rodziny i kolegów można spojrzeć z oddalenia. Pomaga w tym narracja trzecioosobowa, która pozostawia miejsce na własną interpretację. Bohaterkę poznajemy jednak również bliżej w jej „Listach do samej siebie”, które przybierają formę pamiętnika i w których dziewczyna przedstawia nam wszystkie swoje przeżycia i przemyślenia. Fragmenty te zbliżają do bohaterki, pozwalają czytelnikowi się z nią utożsamić. Bardzo szybko można zapomnieć, że Alicja jest tylko fikcyjną postacią literacką. Czytelnik zaczyna traktować ją jak przyjaciela, a jej problemy, sposoby ich rozwiązywania, stają się drogowskazem w jego własnym życiu.

Wydanie „Pozłacanej rybki”, które prezentuję, jest pierwszym w wydawnictwie Literatura. Książka jednak została po raz pierwszy wydana w roku 2007. O jej wartości świadczą liczne, tak ważne dla pisarzy książek dla dzieci i młodzieży, nagrody. Wymienić można choćby I Nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren i I Nagrodę Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2007.

„Pozłacana rybka” jest powieścią, którą powinna przeczytać każda nastolatka. Pokazuje się w niej bowiem, co w życiu jest najważniejsze, jak poszukiwać szczęścia i jak radzić sobie z największymi nawet problemami. Barbara Kosmowska jest przede wszystkim doskonałą znawczynią psychiki młodych ludzi, co pozwala jej na tworzenie tak głębokich i wzruszających powieści młodzieżowych.

Barbara Kosmowska, Pozłacana rybka, Literatura, Łódź 2012. ISBN 978-83-7672-183-5. 160 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Komentarze (1)

  • Kim Nakadai

    Ta książka jest wspaniała. napływały mi łzy do oczu gdy czytałam rozdziały z Jaszczurką.
    Recenzja jest wspaniale napisana. Wszystko co było w książce jest tu wspaniale napisane.

    Odpowiedz

Napisz komentarz