GÓRA

Wyloguj się do miłości!

Szlaban na komputer i telefon? To uciążliwa kara dla nastolatki. A jeśli, przez przypadek, taki zakaz przyniesie coś zupełnie nieoczekiwanego? Szybko można zmienić życiowe priorytety, jeśli na dłużej wyjdzie się ze świata wirtualnego do normalnej rzeczywistości. Koniecznie sprawdźcie, co wymyślili rodzice Eli, by pisanie stało się dla niej ważniejsze od gier komputerowych. Elidełko Kowadełko to zabawna opowieść o życiu młodych ludzi i pewnym czerwonym zeszycie, który odmienił wszystko.

Marta Fox, dobrze już nam znana autorka książek dla dzieci i dorosłych, tym razem napisała Elidełko Kowadełko, młodzieżową opowieść, która zaciekawi też rodziców. Dzięki niej nastoletni czytelnicy dowiedzą się, jak wygląda rzeczywiste życie poza komputerem i smartfonem. Dorośli zaś mogą wykorzystać pomysł państwa Kowadełków na walkę z uzależnieniem swoich dzieci od gier komputerowych. Nie można jednak powiedzieć, że było łatwo! Nie obyło się bez buntu i rozpaczy nastolatki.

Kiedy Ela, nazywana w szkole Elidełkiem Kowadełkiem, dostała szlaban na telefon i komputer oraz otrzymała od rodziców czerwony zeszyt, nie była zadowolona. Zwłaszcza, że od ilości zapisanego w nim tekstu zależało, ile czasu dziewczynka spędzi ze smartfonem w dłoni. Był bunt i płacz. Jednak szybko okazało się, że opisywanie swojego życia może być ciekawym zajęciem. Więcej nawet, może stać się atrakcyjne także dla kolegów i koleżanek. Sprawi też, że młodzi ludzie dostrzegą, iż w życiu, poza wirtualnym światem, jest jeszcze coś więcej – miłość i przyjaźń, które odmieniają życie.

Marta Fox, oddając głos swojej bohaterce, opowiedziała o codziennych problemach współczesnych nastolatków. Swoim czytelnikom pokazała jednak także, jak wiele dobrego może się zdarzyć, kiedy uda im się na dłużej wylogować ze świata wirtualnego. Elidełko Kowadełko przekonuje, że za drzwiami zamkniętego pokoju czekają przygody i wyzwania, ale też prawdziwi przyjaciele. A może i wielka miłość.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marta Fox, Elidełko Kowadełko, Akapit Press, Łódź 2018. Ilustracje: Joanna Zagner-Kołat. ISBN: 978-83-65401-01-4. 144 strony.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz