GÓRA

Spotkanie z Nino Haratischwili, autorką Ósmego życia (dla Brilki)!

Dotarła do nas smutna wieść!
Z powodu choroby Nino Haratischwili spotkanie z autorką, które miało odbyć się 10 maja, zostaje odwołane!
Poinformuję o ewentualnej zmianie terminu.

***

Czytam to jest patronem pięknego wydarzenia, spotkania z Nino Haratischwili, autorką Ósmego życia (dla Brilki), powieści, która wielu z nas bardzo się spodobała. Z pisarką możemy zobaczyć się już 10 maja w Bibliotece Goethe-Institut w Warszawie. Spotkanie poprowadzi Anna Dziewit Meller. Serdecznie na nie zapraszam!

Goethe-Institut w Warszawie zaprasza na spotkanie z pisarką Nino Haratischwili.

10 maja (czwartek), godz. 18.00
Biblioteka Goethe-Institut (ul. Chmielna 13A)
Spotkanie z tłumaczeniem symultanicznym. Wstęp wolny.
Prowadzenie: Anna Dziewit Meller

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nino Haratischwili, ur. 1983 w Tbilisi, reżyserka teatralna i pisarka, mieszka w Hamburgu. Jest laureatką licznych nagród, m.in. dla najlepszej sztuki teatralnej Heidelberger Stückemarkt 2008 i nagrody im. Adelberta von Chamisso. Jej debiut literacki, powieść Juja, znalazł się m.in. na longlist do Niemieckiej Nagrody Literackiej (2010 r.) oraz na shortlist do nagrody literackiej programu tv ZDF-Aspekte. Kolejna powieść Mój łagodny bliźniak (2011), wydana w 2013 przez Wydawnictwo Muza, w tłumaczeniu Małgorzaty Bochwic-Ivanovskiej), zyskała jej nagrodę wydawnictw niezależnych Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Na swoją trzecią powieść Ósme życie (dla Brilki) pisarka otrzymała stypendium Fundacji im. Roberta Boscha na kwerendy w Rosji i Gruzji. Za tę powieść oraz sztuki teatralne otrzymała w 2018 nagrodę Bertolta Brechta miasta Augsburg.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Monumentalna, przerażająca i piękna zarazem powieść, rozgrywająca się na tle zmieniającej się Europy XX wieku.

Od pierwszej wojny światowej przez rewolucję październikową i drugą wojnę światową do początku XXI wieku. Od gruzińskich wybrzeży Morza Czarnego po Berlin, Paryż i Londyn. Ósme życie to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie dręczonych przeszłością głosów młodego pokolenia przypominający o wciąż nieodrobionej lekcji historii Europy. Haratischwili stworzyła powieść, na jaką czeka się latami: epicki rozmach, pełnokrwiści bohaterowie, wielkie namiętności i cudowny, plastyczny styl (z noty wydawcy).

Nino Haratischwili, Ósme życie (dla Brilki), Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2016, t. 1. Tytuł oryginalny: Das Achte Leben (für Brilka). Przekład polski: Urszula Poprawska. ISBN: 978-83-7515-392-7. 584 strony. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druga połowa XX wieku. Zimna wojna. Kitty Jaszi i jej brat Kostia żyją po dwóch stronach żelaznej kurtyny. On jest radzieckim oficerem zaangażowanym w budowę podwodnych okrętów atomowych, ona odnoszącą sukcesy piosenkarką. Dla obojga los bywa jednak podobnie niełaskawy. I dla ich bliskich. Kobietom z rodziny Jaszich trafiają się jedynie ulotne chwile szczęścia. A mimo to kochają, podsycają w sobie nadzieję, żyją… na przekór wszystkiemu.

Ósme życie to jeden z najpiękniejszych, a jednocześnie dręczonych przeszłością głosów młodego pokolenia. Nino Haratischwili stworzyła powieść, na jaką czeka się latami: epicki rozmach, pełnokrwiści bohaterowie, wielkie namiętności i cudowny, plastyczny styl.

Nino Haratischwili, Ósme życie (dla Brilki), Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2016, t. 2. Tytuł oryginalny: Das Achte Leben (für Brilka). Przekład polski: Urszula Poprawska. ISBN: 978-83-7515-406-1. 656 strony. 

Autorem zdjęcia Nino Haratischwili jest Danny Merz Sollsuchstelle.

Więcej na stronie Goethe-Institut!

Weź udział w wydarzeniu!

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz