GÓRA

Wspomnienia, które nie pozwalają oddychać

Elizabeth Strout stała się jedną z moich ulubionych pisarek nie dzięki Mam na imię Lucy, ale właśnie po przeczytaniu kontynuacji powieści w To, co możliwe. Tutaj  znów czytelnik wraca do poznanych wcześniej bohaterów i historii. Pisarka przedstawiła życiorysy pojedynczych ludzi, układając z nich wzruszający i tworzący spójną całość patchwork.

To, co możliwe przede wszystkim wzrusza. Elizabeth Strout pokazała w książce historie ludzi, którzy chcieliby żyć inaczej. Wyrwać się z biedy i upokorzenia. Wielu z nich to się udaje, ale nigdy nie uda im się uporać z przykrymi wspomnieniami. Przykładem jest historia Lucy Barton, która po kilkunastu latach powróciła do rodzinnej miejscowości i to, co do niej wróciło, nie pozwoliło jej oddychać.

Książka Elizabeth Strout jest opowieścią o poszukiwaniu własnej tożsamości, o uciekaniu od przeszłości i uwikłaniu we wspomnienia, które zmuszają do powrotu oraz kontaktowania się z dawnymi przyjaciółmi i rodziną. Możesz osiągnąć sukces, udawać przed innymi, że nie jesteś tym biednym, upokarzanym nieustannie człowiekiem. Ale siebie nigdy nie oszukasz. Prawda zostanie ujawniona w najmniej oczekiwanym momencie. To, co możliwe jest również zbiorem historii ludzi, którzy pozornie nie są ze sobą związani. Ale okazuje się, że podobne doświadczenia czasem łączą silniej niż więzy krwi. I niekiedy zbyt mocno skupieni na własnych nieszczęściach, nie zauważamy, że uciekamy przed jedynymi ludźmi, którzy są w stanie nas zrozumieć.

Przeszłość do nas zawsze powróci. Ona jest przecież podstawą naszej tożsamości. Wzruszające historie bohaterów To, co możliwe pozwolą zrozumieć, jak ważne jest akceptowanie nawet najbardziej raniących doświadczeń. Jeśli chcemy iść dalej i odzyskać wolność, musimy zaakceptować to, kim jesteśmy naprawdę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elizabeth Strout, To, co możliwe, Wielka Litera, Warszawa 2017. Tytuł oryginalny: Anything Is Possible. Tłumacz: Paweł Lipszyc. ISBN: 978-83-8032-190-8. 288 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz