GÓRA

Carrie Fisher, czyli jak cierpią księżniczki

Ta książka zaskakuje. Okładka sugeruje kolejną historię Gwiezdnych wojen, opowieść filmową o ich bohaterach i o sławie księżniczki Lei. A jest przede wszystkim wyznaniem młodej kobiety, która nagle trafia do świata zdominowanego przez mężczyzn i staje się częścią obsady jednego z najpopularniejszych filmów na świecie. Nie przypuszczała nawet, jak bardzo rola Lei odmieni jej życie i do jakich smutnych refleksji ją doprowadzi.

Pamiętnik księżniczki jest opowieścią o młodziutkiej Carrie Fisher, której kariera nabrała tempa w roku 1976, kiedy niespodziewanie znalazła się w obsadzie jednego z najważniejszych amerykańskich filmów. Stała się częścią mitu, opowieści, która poruszyła widzów na całym świecie. Dla mnie Pamiętnik księżniczki jest jednak przede wszystkim opowieścią o roli kobiety w show-biznesie i o jej przedmiotowym traktowaniu. Sama Carrie Fisher napisała w książce, że amerykańskie ekipy filmowe były wówczas zdominowane przez mężczyzn. Tak też jest w większej części i dzisiaj, bo to mężczyźni otrzymują wszystkie smakowite kąski serwowane przez show-biznes. I czasem największe gwiazdy filmowe, nie wahają się wykorzystać młodych, niedoświadczonych aktorek.

Ta część książki, w której przedrukowano odnaleziony po latach zapomnienia pamiętnik Carrie Fisher, jest historią romansu dopiero wkraczającej w dorosłość kobiety i znanego, starszego od niej o kilkanaście lat, żonatego aktora – Harrisona Forda. Nie wiem, co na ten temat już zostało powiedziane, ale Carrie Fisher twierdzi w książce, że w tak szczery sposób mówi o tym, ważnym dla siebie wydarzeniu, po raz pierwszy. I choć wielu z fanów Gwiezdnych wojen chciałoby, by księżniczka Leia i kapitan Sokoła Millenium byli parą, smuci fakt, że taki znakomity aktor nie zawahał się wykorzystać zauroczonej nim dziewczyny.

Carrie Fisher szczerze pisze o swojej sławie i jej konsekwencjach. Ujawnia także prawdę o młodzieńczym romansie ze swoim idolem. Nazywa się cierpiętnicą i wyznaje, jak trudno jest być kobietą-aktorką, zwłaszcza zaś aktorką starzejącą się. Pamiętnik księżniczki pokazuje, jak niewiele wiemy o tych, których podziwiamy i z trudem przychodzi nam uwierzyć, że za spełnionymi marzeniami, może kryć się cierpienie, rozgoryczenie i niekiedy także samotność. Jeszcze trudniej czyta się tę książkę, mając świadomość, że jest to ostatnia opowieść Carrie Fisher.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Carrie Fisher, Pamiętnik księżniczki, Znak Horyzont, Kraków 2017. Tytuł oryginalny: The Princess Diarist. Tłumaczenie: Monika Skowron. ISBN: 978-83-240-4246-3. 288 stron.

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz