GÓRA

Szwecja w czasach kryzysu migracyjnego

To jest książka o Szwecji. Ale też o świecie współczesnym i o uchodźcach. W Moralistach. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie Katarzyna Tubylewicz pisze o obserwowanej przez siebie Szwecji i pozwala mówić wielu ludziom, którzy mają w niej istotny głos. To jest ważna książka dla każdego z nas, bo wszyscy przyglądamy się otaczającej nas rzeczywistości i czasami nie wiemy, co zrobić, żeby nadal żyć bezpiecznie i jednocześnie nie odwracać się od ludzkiego nieszczęścia.

Przez wielu z nas Szwecja jest widziana jako bezpieczna przestrzeń, kojarzona z białymi meblami z IKEI. Była ideałem oraz niedoścignionym i pięknym mitem. We wstępie do Moralistów możemy przeczytać, że to w Szwecji wprowadzony został pierwszy na świecie zakaz bicia dzieci. Także szwedzcy ojcowie jako piersi skorzystali z urlopów ojcowskich i tutaj w najsprawniejszy sposób funkcjonowało państwo opiekuńcze. Nawet dzisiaj, w czasach kryzysu migracyjnego, Szwedzi pozostają moralistami i idealistami. Coś jednak się zmieniło. Nie wszystkie cele zostały zrealizowane, a o Szwecji mówi się coraz częściej źle. Nikt nie spodziewał się, że tak trudno będzie pogodzić wolność religijną z zachowaniem podstawowych nawet praw człowieka. Uchodźcy zmienili Szwecję i zmieniają Europę. Moraliści są więc dla nas przestrogą i wskazówką, pozwalającą na podejmowanie właściwych decyzji i unikanie błędów, które zostały popełnione przez Szwedów.

Moraliści są dla mnie książką bardzo ważną. Porządkującą moją wiedzę nie tylko na temat Szwecji, bo zwłaszcza na temat kryzysu migracyjnego. Katarzyna Tubylewicz zebrała tu wiele różnych opinii, pozwoliła wypowiedzieć się osobom mieszkającym w Szwecji od urodzenia, działaczom społecznym, artystom, ludziom prowadzącym ośrodki dla uchodźców, przybyłym do Szwecji przed laty Polakom, duchownym i ateistom. Bohaterami książki są też osoby o różnej orientacji seksualnej, doskonale radzący sobie tutaj muzułmanie, ale też osoby bierne, które nie potrafią się odnaleźć w nowym otoczeniu. Każdy ma własną opinię na temat otaczającego go świata. Każdy mówi o problemach, czasem nawet zagrożeniach dla ludzkiego zdrowia i życia. Ale jest tu też dużo optymizmu, wiary, że da się to wszystko jeszcze ułożyć, pogodzić przeciwieństwa, znaleźć dobry sposób na uporanie się z niebezpieczeństwami. Bo przecież pewnych zjawisk dziejących się w naszym świecie współczesnym nie da się odwrócić.

Kryzys migracyjny dotyczy także Polski. Katarzyna Tubylewicz, w doskonały zresztą sposób, pokazała co on ze sobą przynosi i w jakim świetle stawia Szwedów, a także nas – Polaków. Moraliści stają się dla nas podpowiedzią, wskazaniem pewnych kierunków postępowania, ze szczególnym zwróceniem uwagi na podstawowe wartości moralne, które nie pozwalają nam się odwrócić od cierpienia drugiego człowieka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katarzyna Tubylewicz, Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie, Wielka Litera, Warszawa 2017. ISBN: 978-83-8032-173-1. 408 stron. 

 

 

Czytam To!:

5

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz