GÓRA

Dzieci z Lewkowca, czyli o przyjaźni i odpowiedzialności za zwierzęta

To jest książka dla wielbicieli zwierząt. Dla tych, którzy kochają Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren, wypady na wieś i dobrą zabawę w gronie przyjaciół. Dzieci z Lewkowca mieszkają w maleńkiej wsi w Wielkopolsce. Wiedzą, co zrobić, żeby się nie nudzić. Donata Dominik-Stawicka pokazuje więc przede wszystkim, jak wielki potencjał tkwi w młodych ludziach, którzy potrafią wykazać się odpowiedzialnością, czasem większą niż niejeden dorosły.

Mali mieszkańcy jednej z polskich wsi lubią dobre książki. Najchętniej sięgają po Dzieci z Bullerbyn. Poszczególne z gospodarskich zagród nazywają tak, jak nazwała je w swojej powieści Astrid Lindgren. Zosia, Bartek, Faustynka, Kacper, Wiktoria i Tobiasz przede wszystkim jednak kochają zwierzęta. Każde z dzieci ma psa. Każde z poświęceniem zajmuje się swoim pupilem. Opiekowanie się zwierzętami to trudne zadanie, ale też mnóstwo radości. Do tego bohaterowie książki Donaty Dominik-Stawickiej wielokrotnie inspiracji do zabaw poszukują w czytanych przez siebie powieściach. Przebierają się za książkowe postacie i robią przedstawienia, będące adaptacją czytanych lektur. Są do tego wrażliwi na krzywdę innych i wiedzą, jak ważną wartością jest przyjaźń.

Donata Dominik-Stawicka w swojej książce oddała nieco nastrój opowieści Astrid Lindgren. Dzieci mieszkające w Lewkowcu nie są jednak kopią dzieci z Bullerbyn. Choć mogłyby mieszkać gdziekolwiek. Pielęgnują wartości uniwersalne, wysoko cenią dobro i przyjaźń. Zawsze chętnie pomagają potrzebującym oraz potrafią pracować w grupie. Sądzę więc, że opowieść Donaty Dominik-Stawickiej nigdy się nie zestarzeje. Z wymyślonymi przez nią postaciami, będą się utożsamiać kolejne pokolenia czytelników, mieszkających w różnych zakątkach Polski. Warto też sięgnąć po tę książkę w kontekście czytania Dzieci z Bullerbyn, ponieważ kończy ją relacja bohaterki z wyjazdu do szwedzkiego Sevedstorp, a więc prawdziwego Bullerbyn.

Dzieci z Lewkowca to powieść, która przede wszystkim pokazuje, jak wielką wartość ma przyjaźń. Uczy odpowiedzialności za drugiego człowieka i zwierzę. Uwrażliwia na krzywdę innych. Pozwala też świetnie się bawić. Przygody tytułowych bohaterów intrygują i zachęcają do sięgania po literaturę, jako źródło pomysłów na dobrą zabawę.

Donata Dominik-Stawicka, Dzieci z LewkowcaSkrzat, Kraków 2017. Ilustrator: Agnieszka Semaniszyn-Konat. ISBN: 978-83-7915-463-0. 112 stron.

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz