GÓRA

Premiera Między walizkami Pauliny Wilk w Big Book Cafe

PAULINA WILK O PODRÓŻACH, ZATRZYMANIU I OGLĄDANIU ŚWIATA
Osobiste felietony w nowym zbiorze Między walizkami

 

W Między walizkami znalazł się czas na refleksje o tym, czym jest ruch, podróż i przypatrywanie się światu, ale także na badanie codzienności. Paulina Wilk w felietonach skupia się na drobnych opiłkach. Bohaterami jej tekstów są niepozorne chwile, bezimienni ludzie dostrzeżeni na ulicy w Warszawie, Limie czy Bombaju, migawkowe wspomnienia z dzieciństwa, pojedyncze słowa, które nagle robią furorę, spacery z psem przez brzydkie podwórka, wieczory wypełnione wołaniem muezinów oraz poranki na gwarnych lotniskach. Z zadziwienia codziennością, obserwowaną na miejscu i w podróży, powstała kolekcja krótkich form, w których odbijają się główne wątki współczesności, choć ukazywane są z osobistej, intymnej perspektywy.

Paulina Wilk pisze o spotkaniach z islamem, migracjach, ubóstwie, lęku przed wojną. Ale także o pierwszej podróży nad Bałtyk, bezpowrotnie zmienionej wsi, pojedynczych chwilach zapamiętanych z dalekich miejsc, poszukiwaniu szczęścia na krańcach świata, samotności, późno odkrytym podobieństwie do własnej mamy czy o duchowości, a raczej – o jej braku.

Felietony wybrane i publikowane teraz w tomie Między walizkami powstawały w latach 2014 – 2017. Ukazują się w miesięczniku W drodze przygotowywanym przez Polską Prowincję Dominikanów. Miesięcznik poświęcony jest m.in. kulturze, problemom społecznym, duchowości i teologii. Stałymi felietonistami tytułu są również Dariusz Rosiak, Tessa Capponi-Borawska i ksiądz Grzegorz Strzelczyk.

Paulina Wilk jest pisarką i publicystką, pisze o literaturze i problematyce międzynarodowej, specjalizuje się w sprawach Azji Południowo-Wschodniej. W 2011 r. debiutowała książką Lalki w ogniu. Opowieści z Indii nominowaną do Nagrody Literackiej Nike i nagrodzoną Bursztynowym Motylem dla najlepszej książki podróżniczej. Później ukazały się Znaki szczególne (2013) o dzieciach polskiej transformacji, a takze seria bajek o Misiu Kazimierzu (2012-2014). Jesienią 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ywdana zostanie jej nowa książka poświęcona przyszłości miast na świecie. Paulina Wilk współpracuje m.in. z Polityką, Przekrojem i National Geographic. Jest współtwórczynią Big Book Festival i Fundacji Kultura nie boli.

Premiera tomu Między walizkami i spotkanie z autorką odbędzie się w piątek, 7 lipca
w Big Book Cafe – nowym centrum literackim w Warszawie (ul. Dąbrowskiego 81, godz. 19.00).

 

Oko, ucho i język Pauliny Wilk: otwarte, odważne i mądre. Wrażliwość i erudycja.

Potrzebujemy takich felietonistek w naszych nieciekawych czasach.
Michał Nogaś

 

 

W Między walizkami znalazł się czas na refleksje o tym, czym jest ruch, podróż i przypatrywanie się światu, ale także na badanie codzienności. Paulina Wilk w felietonach skupia się na drobnych opiłkach. Bohaterami jej tekstów są niepozorne chwile, bezimienni ludzie dostrzeżeni na ulicy w Warszawie, Limie czy Bombaju, migawkowe wspomnienia z dzieciństwa, pojedyncze słowa, które nagle robią furorę, spacery z psem przez brzydkie podwórka, wieczory wypełnione wołaniem muezinów oraz poranki na gwarnych lotniskach. Z zadziwienia codziennością, obserwowaną na miejscu i w podróży, powstała kolekcja krótkich form, w których odbijają się główne wątki współczesności, choć ukazywane są z osobistej, intymnej perspektywy.

Autorka pisze o spotkaniach z islamem, migracjach, ubóstwie, lęku przed wojną. Ale także o pierwszej podróży nad Bałtyk, bezpowrotnie zmienionej wsi, pojedynczych chwilach zapamiętanych z dalekich miejsc, poszukiwaniu szczęścia na krańcach świata, samotności, późno odkrytym podobieństwie do własnej mamy czy o duchowości, a raczej – o jej braku.

Felietony opublikowane w tomie Między walizkami ukazywały się w miesięczniku W drodze w latach 2014–2017.

Paulina Wilk, Między walizkami, W drodze, Poznań 2017. ISBN: 978-83-7906-146-4. 176 stron.

Na zdjęciu Paulina Wilk. Fot.: Marcin Łobaczewski

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz