GÓRA

Odpowiedź człowieka na milczenie Boga

Wielu z nas utożsamia Boga z milczeniem. Milczenia Boga doświadczają też bohaterowie powieści Shusaku Endo. Przybywający do XVII-wiecznej Japonii misjonarze oraz mieszkająca tam ludność chrześcijańska, nie otrzymują żadnej odpowiedzi i pocieszenia, mimo że są nieustannie prześladowani i torturowani. Sprawia to, że wielu z nich wyrzeka się swojej wiary.

Milczenie nie jest nową opowieścią. Najpierw sięgnęłam po wydanie z roku 1986. Powieść po raz pierwszy oddana została w ręce czytelników w roku 1966. Oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Shusaku Endo zainspirował się historią jezuity prześladowanego w Japonii w XVII wieku. Dzisiaj wielu do tej powieści powróci, po obejrzeniu pięknego filmu Martina Scorsese – Milczenie. Zachęca do tego również nowe wydanie z filmową okładką.

Shusaku Endo przedstawia, jak wskazuje na to tytuł książki, milczącego Boga, który wydaje się być nieczuły na ludzkie cierpienie. Ludzie, którzy tego cierpienia doświadczają, starają się to milczenie zrozumieć. Akcja rozgrywa się w Japonii XVII wieku, kiedy chrześcijanie są prześladowani za swoją wiarę. Trzech młodych misjonarzy stara się do Japonii przedostać. Udaje im się co prawda skontaktować z japońskimi chrześcijanami, ale wkrótce zostają schwytani i są zmuszani do wyparcia się własnej wiary. Od początku ich plan był skazany na niepowodzenie i właściwie nic nas nie jest w stanie w tej opowieści zaskoczyć. Ale Milczenie przyciąga dramatyzmem historii. Mimo zadawanych bohaterom cierpień i tortur, Bóg nie zesłał im pocieszenia. Milczy, mimo tego, że bohater żarliwie się modli. Można więc zacząć się zastanawiać, czy modlitwy do Boga docierają i czy On w ogóle istnieje. Milczenie pokazuje, co dzieje się z człowiekiem torturowanym, kiedy pojawiają się takie wątpliwości dotyczące wiary.

Zachęcam do przeczytania Milczenia, poznania odpowiedzi Shusaku Endo na nurtujące wszystkich chrześcijan wątpliwości i pytania, odnoszące się do istnienia Boga. Polecam tę powieść zwłaszcza tym, którzy będą oglądać film Martina Scorsese.

Shusaku Endo, Milczenie, Znak, Kraków 2017. Tytuł oryginalny: Chimmoku. Tłumaczenie: Izabela Denysenko, Barbara Słomka. ISBN: 978-83-240-4333-0. 288 strony.

 

Czytam To!:

0

dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini zarządu Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Napisz komentarz