GÓRA

Oczy, które pozwalają widzieć więcej

Książki Iwony Chmielewskiej zaskakują skrupulatnie dopracowaną szatą graficzną i ciekawą opowieścią. Możecie się o tym przekonać, sięgając po Oczy. Jest to piękna książka obrazkowa, w której ascetyczny tekst jest wspierany przez przemyślaną w każdym szczególe ilustrację. Tutaj nic nie jest przypadkowe i prowadzi do treści, które nie są w stanie zmieścić się nawet w kilkusetstronicowej powieści.

To już drugie wydanie Oczu. Pierwsze pochodzi z roku 2012 i zostało docenione na całym świecie. Świadczy o tym choćby przyznana książce nagroda Bologna Ragazzi Award. Oczy zostały też wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej 2014. Jest to piękna opowieść o tym, co daje człowiekowi dar widzenia. Uzmysławia odbiorcy również to, jak wygląda życie człowieka niewidomego i jaką rolę pełni wzrok wśród innych zmysłów. W książce dominuje ilustracja. Ascetyczny tekst jedynie ją dopełnia, ale zdaje się, że bez siebie nie mogą istnieć. Tworzą kunsztowną całość, która zmusza do refleksji na własnym życiem.

Jeśli więc jeszcze nie czytaliście i nie oglądaliście Oczu, koniecznie sięgnijcie po tę piękną książkę obrazkową, która zachwyca przede wszystkim szatą graficzną. Wycięte na kolejnych stronach oczy, stają się elementami ilustracji, które znajdują się na następnych kartkach. Każdy element jest tutaj potrzebny, każdy stanowi część skrupulatnie przemyślanej całości. Wszystko to prowadzi do przemyśleń nad wartością naszego istnienia.

Iwona Chmielewska (tekst i ilustracje), Oczy, Warstwy, Wrocław 2016. ISBN: 978-83-64841-88-0. 77 strony. Wrocławskie Wydawnictwo Warstwy/Wrocławski Dom Literatury.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty dofinansowane z MKiDN (Idziemy po kulturę, Book Morning Library) oraz wiele innych, tworzonych na potrzeby instytucji kultury.

Napisz komentarz